YPG’nin IŞİD Silahı

'IŞİD, Terör Örgütü YPG’nin en büyük kozu haline geldi. YPG bölgedeki istikrarını kaybetmemek için IŞİD’i alevlendiriyor.'

2019 yılının başlarında kısmen elinde tuttuğu son bölgedeki istikrarını da tam anlamıyla kaybeden IŞİD o zamandan itibaren eylemlerini yok denecek kadar azalttı. 2020 yılı başından itibaren eylemleri kademeli olarak arttığı görülen IŞİD, IRAK ve Suriye sahasında özellikle son aylarda etkili eylemleri ile gündeme sık sık gelmektedir. Suriye’de Terör Örgütü YPG ve Rejim’in konvoylarına yaptığı saldırılar, YPG bölge yönetiminde bulunan isimlere yaptığı suikastler ile birlikte, IŞİD bu kadar güçlü eylemi nasıl yapıyor sorusunu akıllara getirdi.

Terör Örgütünün Sinsi Planı

Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın son zamanlarda üst üste yaptığı açıklamalarda Fırat’ın Doğusuna operasyon sinyalleri verdiği açık şekilde ortada. Saha kaynaklarından edindiğimiz bilgilere göre Cumhurbaşkanının bu açıklamalarından sonra YPG Terör Örgütünün esir IŞİD Milislerinden yaklaşık 500 Milisi serbest bıraktığı öğrenildi. Daha önceden IŞİD, gerçekleştirdiği eylemlerde YPG’li teröristler ile ortak çalışmalar yaptığı sahaya hakim her kişi tarafından açıkça biliniyor.

Ayrıca YPG Terör Örgütü, Suriye’nin Güney kırsallarındaki Arap halka yaptığı ırkçılık, baskı ve tutuklamalarla bölge halkının IŞİD’e verdiği desteği arttırıyor. Peki Terör Örgütü YPG bu eylemler ile neyi hedeflemektedir?

IŞİD’e el altından verdiği destek ve fırsatlarla bölgeyi istikrarlaştıran YPG, hem Türkiye’nin yapacağı Operasyon riskine hem de bölgedeki kalıcılığı adına IŞİD’i Uluslar Arası Koalisyona karşı elinde koz olarak kullanmaktadır. Özellikle petrol bölgelerini istikrarsızlaştırarak Uluslar Arası Koalisyondan sürekli yardım alan YPG, önümüzdeki süreçte IŞİD eylemlerini arttırmayı sağlayarak öncelikli olarak Türkiye’nin Fırat Doğusuna olası Operasyonuna karşı ABD ve Avrupa’nın desteğini almak için kamuoyu oluşturacaktır.

İlk Yorumu Siz Yapın
Yorum Yazın
Gönder

@2019-2020 Seyyah Medya

İletişim