Çarşamba, 21 Ekim 2020
.
.
Orta Doğu

Uzuvları olmayan 14 aylık Muhammed yardım bekliyor

Suriye'nin İdlib kentinde zor şartlarda hayatına devam etmeye çalışan doğuştan ayak ve kolları olmayan 14 aylık Muhammed bebek, yardım bekliyor

Tarih
Uzuvları olmayan 14 aylık Muhammed yardım bekliyor

Muhammed Halid, iç savaşın gölgesinde, İdlib’deki Sarkaya mülteci kampında hayata gözlerini açtı.

Muhammed bebek, sıcağı kavurucu, soğuğu dondurucu bu mülteci kampında dünyaya geldiğinde, diğer bebeklerden farklıydı. Doğuştan ‘fokomeli’ hastalığına yakalanan Muhammed bebek, kol ve bacak uzuvları eksik doğdu.

Yalnızca yerde yuvarlanarak hareket edebilen Muhammed bebeğin en yakın arkadaşı, yanından hiç ayırmadığı kedisi. Muhammed’in babası Halit Mısaytıf, Esed rejiminin taş üstünde taş bırakmayan savaş uçaklarının yerle bir ettiği Hama kırsalındaki evini 7 yıl önce terk etmek zorunda kaldı.

Suriye ordusunun saldırılarında bacağından yaralanan Baba Halid, çalışamıyor. Ailenin "ev" diye bellediği yer, üç beş tahta parçasının ayakta tuttuğu bir klübeye çiviyle iliştirilmiş hasır, naylon ve bez parçalarından ibaret.

İç savaşın yok ettiği sağlık altyapısı, kısıtlı aşını ancak temin edebilen ailenin çocukları için ilaç bulmasını zorlaştırıyor. Çocuğu Muhammed’in ihtiyaçlarını gidermekte zorluk çeken dertli Baba Halid, “Muhammed’e süt, ilaç ve bez bulmakta zorlanıyoruz. İlaçları her zaman hastanede bulamıyoruz. Eczanelerden temin etmekte zorunda kalıyoruz” diyor.

İlaçların fiyatlarının iki katına çıkmasından ve erişiminin zor olmasından yakınan baba, cümlesini “yine de halimize şükür” diyerek tamamlıyor. Muhammed’i kucağından ayırmayan Baba Halid’in en büyük hayali de bebeğini diğer çocuklar gibi yürürken, koşarken ve oyun oynarken görebilmek.

Bir gün bebeğine protez tedavisi uygulayabilme hayaliyle ayakta duran iki çocuk babası Halid, “Muhammed de diğer çocuklar gibi mutlu bir hayat yaşasın” istiyor.

 

AA

Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE