Türkiye neden Libya'da? Libya'da vekalet savaşı mı var?

Türkiye neden Libya'da? Libya'da vekalet savaşı mı var?

Libya'da başlayan iç karışıklıkla beraber 2011 yılında Muammer Kaddafi devrildi. 2014 seçimlerinden sonra ülkede 2 ayrı rejim ortaya çıktı. Biri BM tarafından tanınan, Avrupa ülkeleri tarafından ve Türkiye tarafından meşruiyeti kabul edilen Ulusal Mutabakat hükümeti iken diğeri Mısır sınırına yakın Tobruk'ta kurulan BAE, Mısır, Rusya gibi ülkelerin desteklediği ve Halife Hafter'e biatlı Temsilciler Meclisi.
 
Peki bu Halife Hafter kimdir?
80li yıllarda Kaddafi'nin emriyle Çad'daki savaşa müdahil olup esir düşmüştü.
ABD tarafından kurtarıldı ve ABD'ye sığınmacı talebinde bulundu. Gariptir ki esir düşen Hafter ABD'de CIA bürosuna yakın bir mahalleye ailesi ile yerleştirildi ve krallar gibi yaşadı.
2011 yılında Kaddafi devrilince döndüğü Libya'da garip bir şekilde kahramanlar gibi karşılandı.
 
Hafter'in meşruiyet hikayesi YPG ile çok benzer.
YPG meşruiyet için DAEŞ ile savaştığını söylerken Hafter'de Libya'da Radikal İslam ile savaştığını söyleyerek batının desteğini almaya çalışıyor.
 
Peki biz neden Libya'dayız ve neden olmak zorundayız?
  Neden üçüncü ülkeler Libya'da peki?
Eğer Libya'ya adım atmasaydık Yunanistan'ın yıllar evvel planladığı ve sürekli meşruiyet için çabaladığı Akdeniz kıta sahanlığı haritasını kabul etmek zorunda kalacaktık. Yani Akdenizdeki, Mavi Vatan'ımızı neredeyse tamamen kaybedecektik.
 
Yunanistan ve GKRY'nin tek taraflı yaptığı anlaşmalar BM hukukuna aykırı olduğu halde ciddi bir tepki almadılar.
Türkiye'nin Akdeniz'e kıyısı olan Libya ile Akdeniz mutabakatı yapması ve özellikle Doğu Akdeniz'e fırkateynler eşliğinde araştırma gemileri yollaması,üstelik baskılardan sonra Akdeniz'e daha çok güç yollaması "Biz buradayız" diye haykırmaktı.
Libya ile Türkiye arasında yapılan mutabakat, Yunanistan ve GKRY'nin yıllarca kurguladığı ve adım adım işlediği oyunu bozarak kesinkes müsvedde kağıdı gibi bir işe yaramaz hale getirdi.
Art niyetli ülkeler çıkardıkları ham maddeyi avrupaya götürebilmek için Türkiye'yi devreden çıkarmak istediler.
Bunu yapabilmenin tek yolu kıta sahanlığımızı kısıtlamak ve yok denecek kıvama kadar indirmek, Akdeniz kıta sahanlığını Yunanistan'a tanımaktı.
Libya mutabakatı yapılır yapılmaz bir çok ülkeden tepkiler geldi. Akdeniz'i bize dar etmek isteyen ülkeler bu sebepten Hafter'i desteklerken, BM tarafından tanınan UMH güçlerine destek sunulmadı.
Hatta, Rusya'nın Hafter'i desteklemesine rağmen ABD, Hafter'in terörle mücadelesini desteklediğini açıkladı.
2018 yılında İsrail, GKRY, Yunanistan ve İtalya arasında East-Med boru hattı projesi imzalanmıştı ki Türkiye'yi aradan çıkararak Doğu Akdeniz'deki doğalgazı avrupaya taşıyacaklardı.
Bu anlaşma ile Türkiye'nin kıta sahanlığını tanımadıklarını alelen ortaya koyan ülkeler, Türkiye-Libya mutabakatı karşısında aslan görmüş yaban eşeği gibi afalladılar.
East-Med boru hattını Türkiye kıta sahanlığının biraz aşağısından geçirmeye çalışırlarsa karşılarında Libya kıta sahanlığını bulacaklar, yani Doğu Akdeniz projeleri çöktü.
Bu yüzden Ulusal Mutabakat Hükümetini devirmeleri gerekir.
Fakat Türkiye'nin haklılığına kör taklidi yapan AB ülkeleri Libya mutabakatı sonrası elden bir şey gelmediğini anlayarak UMH'yi destekler açıklamalarda bulundu.
Yani görünen o ki Türkiye'nin diplomasi başarısı ile sözde UMH'yi tanıyan ülkeler gerçekten tanımaya aday oldu ve yıllarca ABD'de CIA gözetiminde kalan Hafter'i gözden çıkarmaya karar verdiler.
 
Yunanistan'ın Doğu Akdeniz hayalleri bitti mi?
 
East-Med projesi çökünce Mısır'da bulunan tesislerde doğalgazı sıvılaştırıp avrupaya taşımayı düşünüyorlar ama bu tesiste istenilen büyüklükte rezerv işlemek imkansız. Aynı zamanda Mısır yönetimi Hafter'e her türlü desteği sunuyor. 
 
Çünkü olurda UMH devrilirse,Türkiye'nin Doğu Akdeniz çabaları boşa gider, Doğu Akdeniz sayesinde zenginleşir ve Türkiye'nin Akdeniz'deki söz hakkı kısıtlanır.
Libya'da olmamız bir beka meselesidir. Gereken her türlü teçhizat ve lojistik desteği vermeye devam edeceğimizden şüphem yok.
Eğer Libya'da kaybedersek, Doğu Akdeniz'de kaybedeceğimiz çok şey olacaktır.
Libya'da 42 milyar varil ham petrol ve 1505 trilyon metreküp doğalgaz rezervi olduğunu söyleyerek bitiriyorum.
 
Yorumlar
Daha Fazla Yükle (4)
Yorum Yazın
Gönder

@2019-2020 Seyyah Medya

İletişim