Perşembe, 22 Ekim 2020
.
.
Bilgisel

Türkiye-BAE İlişkilerine Bakış

Türkiye-BAE İlişkilerine Bakış

Tarih
Türkiye-BAE İlişkilerine Bakış

BAE, 1971 yılında İngiltere'den bağımsızlığını alarak kurulmuş, Arap yarımadasının Güneydoğusunda yer alan, yedi emirlikten oluşan ve başkentinin Abu Dabi olduğu bir Arap ülkesidir. En büyük gelir kaynağı petroldür, ancak son yılarda turizm sektöründe de ön plana çıkmaktadır.

Türkiye ile ilişkileri

Türkiye, 1979'da BAE'de büyükelçiliği açmış ve ikili ilişkiler o tarihten itibaren başlamıştır. O tarihten sonra iki ülke arasında birçok alanda işbirliği yapılmış ve işbirliği istikrarlı bir şekilde devam etmiştir. Hatta 2013 yılında Türkiye'nin ihracatı 8 milyar $ ile zirveye çıkmıştı. Sıkıntısız bir şekilde ilerleyen ilişkiler, Arap Baharı'ndan sonra ters tepmiş ve BAE, birçok konuda Türkiye aleyhine davranmıştır. BAE ve Türkiye arasında çıkan sorunların temel nedeni iki ülkenin ideolojik olarak farklı olmasıydı. Türkiye, Ortadoğu'da yaşayan halklar için bir rol model haline gelmişti ve gittikçe daha da ön plana çıkıyordu. BAE, ise bu durumdan rahatsız olmaya başladı. BAE'de Türkiye düşmanı olan Muhammed bin Zayed'in de veliaht olarak bulunması da ilişkileri de daha bozuyordu.

İlişkilerin Bozulması

2011 yılında başlayan "Arap Baharı" iki ülkeyi birçok konuda karşı karşıya getirdi. BAE, Ortadoğu'da başlayan isyanlarda diktatörcü tutum sergilemiş, hatta devrilen liderlerin yakınlarını kendi ülkesinde himaye bile etmiştir.Türkiye ise bölgede daha demokratik davranmış, halkın dediğinin olması gerektiğini vurgulamıştı. İlk ayrışmalar bu olaylarla birlikte yavaş yavaş ortaya çıkıyordu.

Mısır'da Darbe..

Arkaplanda gözüken bu anlaşmazlık Mısır'da gün yüzüne çıktı. Muhammed Mursi'nin devrilmesinden sonra BAE, darbeyle başa geçen Sisi'yi destekledi. Hatta darbeden sonra Sisi hükümetine maddi yardımlarda bulundu. Türkiye ise darbeye karşı sert bir tavır aldı. Bu tarihten sonra Mısır ile Türkiye'nin arası düzelmedi. BAE'nin Mısır'da böyle davranmasının nedeni Mursi'nin İhvan'cı olmasıydı. BAE, İhvan'ı yani Müslüman Kardeşler hareketini kendine düşman olarak görüyordu.

Fetö Darbe Girişimi

Türkiye'nin zorlukla atlattığı bu darbe girişiminin de arkaplanda BAE olduğu basına sızdı. BAE'nin Fetö'ye maddi yardım yaptığı söyleniyordu. Ayrıca BAE'nin ABD büyükelçisinin maillerinde ortaya çıkan yazışmalar, bu işinde arkasında BAE'nin olduğuna işaret ediyordu. Hatta Cumhurbaşkanı Erdoğan, darbeden sonra yaptığı bir konuşmada üstü kapalı da olsa buna değinmişti. BAE'ye bağlı yayın kuruluşları da darbe gecesi boyunca Türkiye aleyhine yayınlar yaptı.

Katar Krizi

2017 yılında ortaya çıkan bu krizde de BAE ve Türkiye karşı karşıya geldi. Şöyle ki; Katar, kendi resmi kanalı olan el-Cezire'de Mısır ve Körfez karşıtı yayınlar yapıyordu. BAE ve Suudi Arabistan, bu olaylar üzerine Kuveyt üzerinden Katar'a kabul etmesi için 13 maddeden oluşan bir metin yolladı. Bu maddelerin içinde, Türkiye aleyhine olan maddelerde vardı. Katar, bu madeleri kabul etmedi. Türkiye ortaya çıkan bu krizde, Katar'ın yanında yer aldı. Bu kriz sonrası Türkiye ve Katar ilişkileri daha da gelişti. Türkiye, orada bulunan üssü askeri olarak daha da güçlendirdi. İki ülke arasında hem ekonomik hem de siyasi olarak yeni anlaşmalar imzalandı. BAE ve Suud'un Türkiye düşmalığı daha da arttı, Türk mallarına boykot yapmaya başladılar.

Somali

Türkiye uzun süreden beridir Somali'de meşru hükümet ile işbirliği yapıyor. BAE'nin de Somali'de ilişkileri var, ancak ayrılıkçı gruplarla. BAE, burada meşru hükümeti zayıflatarak Aden körfezini hakimiyet altına almaya çalışıyor. Bu sebeple ayrılıkçı gruplara destek veriyor. BAE, buradaki çıkarları için meşru hükümete Türkiye ile ilişkilerini koparması karşılığında para dahi teklif etmiş ancak Somali hükümeti bunu kabul etmemiştir.

Suriye

BAE ve Türkiye anlaşmazlığı burada da kendini gösteriyor. Türkiye, Suriye'de kuzeyde bulunan muhalifleri desteklemekte. BAE ise güneyde bulunan muhalifleri desteklemekle birlikte, YPG'ye de yardım yapıyor. Ayrıca BAE, Türkiye'yi Suriye'de işgalci güç olarak niteliyor. Ancak iç savaşın başında iki ülke arasında bu denli ayrışma yoktu.

Libya

Libya'da 2011 yılından beridir devam eden bir iç savaş var. BAE ve diğer körfez ülkeleri ile Mısır, Libya'da darbeci olan Hafter'i destekliyor. Türkiye ve Katar ise meşru hükümete hem siyasi hem de askeri olarak destek veriyor. Burada zikretmediğim daha birçok konuda bu iki ülke rekabet halinde ve şimdi de bu rekabet devam ediyor. BAE, Suudi Arabistan ile birlikte Ortadoğu'yu kendisine göre şekillendirmenin peşinde, Türkiye'de ortamı boş bırakmamaya çalışıyor.

 

Hazırlayan: Seyyah Medya Editörü Yakup (@yakupseyyah)

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE