Perşembe, 22 Ekim 2020
.
.
Yakup Işıklı

Öfke Volkanı'nın alevi Moskova'nın karlarını eritti

Öfke Volkanı'nın alevi Moskova'nın karlarını eritti

Libya'da 20 Ocak tarihinde Almanya'da yapılan toplantı sonucu ateşkes ilan edilmiş, lakin Hafter'in hırsı ve ona yardım eden ülkelerin desteğiyle bu ateşkes pekte işe yaramamış ve Hafter güçleri operasyonlarına devam etme kararı almıştı.

Hafter, kısa süre içinde gerek başkent Trablus'ta gerekse de doğu cephesinde ilerleme kaydederek Sirte kentini ele geçirdi. Son olarak batı cephesinde ilerleyen Hafter; Rakdalin, Cumeyl ve Zilten'i ele geçirerek UMH'nin toprak hakimiyetini iyice daralttı.

Barış Fırtınası Operasyonu

UMH, başkent Trablus'u güvene almak ve Libya'da toprak bütünlüğünü sağlamak amacıyla 25 Mart tarihinde "Barış Fırtınası" operasyonunu başlattı. UMH, başlattığı bu operasyon ile Nisan ayının ortalarında batı cephesinde Surman, Sabrata, Acilat, Rekdalin, Cumeyl, Zilten ve el-İssa bölgelerini ele geçirerek; Tunus-Trablus tedarik yolunu güvenceye aldı.

Bualanlarda güvenliği sağlayan UMH, yaklaşık 1 ay boyunca gerek doğu cephesinde gerekse de orta hat ve batı cephesinde Hafter'in tedarik hatlarına isabetli hava harekatları düzenleyerek hem Hafter'in cephe hatlarına yardımını engelledi hem de imha edilen HSS'lerden sonra hava sahasında kontrolü sağladı. Hafter güçleri bu arada hem Misrata doğusunda hem de Trablus güneyinde başarısız operasyonlar düzenledi.

Yapılan operasyonların başarısız olması ve gerekli tedariğin sağlanamaması sebebiyle Hafter güçlerinin bozguna uğraması çok yakındı. UMH güçleri, Mayıs ayının ortasında uzun süredir hava harekatları düzenlediği Watiya üssüne operasyon başlatarak bölgeyi kontrol altına aldı.

Burası ile beraber güneyde yer alan Taci, Bedr gibi yerleşim alanları da kontrol altına alındıktan sonra Batı ile Orta kesimler arasında toprak bütünlüğü sağlandı ve tedarik hatları açıldı.

Hafter'in Trablus Rüyası Kabus'a Dönüştü

Bu süre içerisinde Trablus cephesinde çöken Hafter güçleri, bölgeden çekilmeye başladı. UMH, başkent güneyinde yer alan; Hamza, Yermük, Topçu ve Nakliye kamplarında kontrolü sağlayarak bölgedeki alan hakimiyetini genişletti. Haziran ayının ilk günü ile beraber başkentte operasyonlara devam eden UMH güçleri; Trablus Havalimanı, Kasr bin Ğaşir, Bahar Vadisi, Ayn Zara ve güney cephe hatlarını da ele geçirerek başkent Trablus'u tamamen kontrol altına almayı başardı.

Bölgede ilerleyişi süren UMH güçleri son olarak; Tarhune ve Beni Walid kentleri ile Urban beldesinde de kontrolü sağladı. UMH ordusunun bu başarısında Türk Siha'ları büyük rol oynadı, zira yapılan hava harekatlarında hem Hafter'e ait hava savunma sistemleri imha edildi, hem de Hafter'in tedarik hattı tamamen kesildi. UMH, 25 Mart tarihinde başlattığı "Barış Fırtınası" operasyonu ile batı cephesinde kontrolü sağlamayı başardı. Yeni hedef; Sirte ve güneyde yer alan petrol bölgeleri. "Öfke Volkanı'nın alevi, Moskova'nın karlarını eritti."

Yazar İçeriğini Paylaşın :

Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE