Perşembe, 09 Temmuz 2020
.
.
Bilgisel

Mısır'ın dış politikası ve Türkiye ile ilişkileri

1950'lerden günümüze Mısır ve dış politikası

Tarih
Mısır'ın dış politikası ve Türkiye ile ilişkileri

Mısır 1952’deki Hür Subaylar darbesinden, 2011’e kadar 3 Cumhurbaşkanı tecrübesi yaşamıştır.

Bu yöneticilerin hepsi asker kökenlidir, ülkeyi “güçlü ordu” unsuruyla yönetmişlerdir. 2010’da bölgede çıkan özgürlük söylemlerinden, Mısır halkıda etkilenmiştir ve 2011’de devrim gerçekleştirmişlerdir. Toplumun yüksek beklentileri ve küresel aktörlerin yoğun baskısı altında iktidara gelen Mursi, ülke içinde halka yönelik ekonomi politikaları geliştirirken, ülke dışındada denge politikası gütmeye çalışmıştır.

Ancak kısa süren iktidarında “Mısır Derin Devleti” Mursi’nin yanında yer almamıştır. Yönetimde etkinlik kurmuş olan bazı ordu mensupları, istihbaratçılar ve zengin elitlerle uzlaşamamıştır. Bu da küresel aktörlerin tepkisini çekmiştir. S. Arabistan ve BAE, Mursi’nin devrilmesi için karşıt güçlere fon sağlamıştır. Netice itibariyle 2013 Temmuz’unda Mısır’da bir askeri darbe daha gerçekleşmiştir.

Darbeyi gerçekleştiren dönemin savunma bakanı Abdülfettah Es-Sisi, ülke içinde yeni bir dikta rejimi kurarak, küresel aktörlerin kendisine verdiği ajandayı uygulamıştır. Ancak aldığı tüm yardımlara rağmen ülkeye istikrar getirememiştir.

Mısır’ın dış politikası ve Türkiye - Mısır ilişkileri

Mısır’ın dış politikası; Mısır, onlarca yıldır bölge politikalarında etkin rol almıştır. Özellikle stratejik konumu, Mısır’ı her zaman çok yönlü bir politika izlemek zorunda bırakmıştır. Fakat Mısır’da iktidarda olan hiçbir yönetici dengeyi tam olarak sağlayamamıştır. Bu da Mısır’ın mevcut potansiyelinin ortaya çıkmasına engel olmuştur.

2011 devrimiyle adeta yeni bir sayfa açan Mısır, stratejik konumu sebebiyle küresel ölçekte önemini tekrar hissettirmeye başlamıştır. İlk kez halkın oyuyla seçilen Muhammed Mursi’nin politikaları merak edilmekteydi, ilk ziyaretlerini S. Arabistan, Etiyopya, Çin ve İran gibi ülkelere gerçekleştiren Mursi bu ziyaretlerle çok yönlü ve uyumlu bir dış politika izlemek istese de kısa süreli iktidarı buna fırsat vermemiştir.

Mursi’nin iktidara gelmesi ise başta İsrail olmak üzere küresel aktörleri endişelendirmiştir, sebebi ise Mursi’nin Müslüman Kardeşler kimliği ve Filistin hassasiyeti. Bu sebeple Mursi’ye oldukça temkinli yaklaşan küresel aktörler 2013 darbesine dolaylı yollardan destek vermiştir.

Türkiye - Mısır İlişkisi

“Arap Baharı” ile başlayan süreç, Türkiye tarafından adaletin ve özgürlüğün tesis edilmesi için bir umuttu. Sebebi ise Arap Baharı başarıya ulaştığı takdirde Türkiye’nin yeni kurulacak rejimler için örnek teşkil edeceği ve dış politikada yeni partnerlere sahip olacağı düşüncesidir.

Türkiye, Mısır’da gerçekleşen gösterilere destek vermiş, dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, Hüsnü Mübarek’i istifaya çağıran ilk lider olmuştur. Devrimin başarılı olması Türkiye - Mısır ilişkilerinin en parlak döneminin yaşanmasına vesile olmuştur. Mursi seçildikten sonra ilk ziyareti dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül yapmıştır.

2013’ün Temmuz ayındaki darbeyle ilişkiler epey gerilerek maslahatgüzar seviyesine inmiştir. Suudi Arabistan Kralı Selman Bin Abdülaziz, İran’a karşı cephe oluşturmak için Türkiye ile iyi ilişkiler kurmaya çalışmış, bu amaçla Türkiye - Mısır ilişkilerini düzeltmek için arabuluculuk yapmaya çalışmıştır. Ancak 15 Temmuz 2016’da ki Türk Hükümetine karşı başarısız darbe girişiminde, Mısır’ın takındığı tavır sebebiyle bu çabalar boşa çıkmıştır.

Mevcut durumda ise “Suriye krizi, Doğu Akdeniz’deki enerji paylaşım sorunu, Libya’daki taraf farklılığı, Sisi rejiminin Müslüman Kardeşler ve muhaliflere baskısı ilişkilerde yol almanın önündeki en büyük engeller diyebiliriz. Velhasıl’ı Kelam Dostlar, Sisi Rejimi, politikalarını Hak yerine Batıl tarafında uyguladığı sürece ilişkiler düzelmez.

Ancak ikili ilişkilerde Ulusal çıkar esastır, bunu da unutmamak gerek. Tabi, Sisi bir gün Mısır’lı olduğunu hatırlarsa.

 

Hazırlayan: Seyyah Medya Editörü Mahmut Sulu (@MahmutSulu_)

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE