Perşembe, 09 Temmuz 2020
.
.
Bilgisel

Kırım ile Donbas'ın Rusya tarafından işgali

Bu bilgiselde Kırım ve Donbas'ın Rusya tarafından işgali anlatılacak.

Tarih
Kırım ile Donbas'ın Rusya tarafından işgali

Donbass ile Kırım’ın İşgali İlk olarak söze şöyle başlamak isterim; bildiğiniz gibi, Ukrayna ve Rusya çok sıkı fıkı iki devletti. Neden bu hale geldiler? Neler oldu? Hadi beraber inceleyelim:

Ukrayna'nınçok kutuplu bir ticari yapıya yönelmesinden rahatsız olan Rusya kendi dayattığı gümrük birliğine katılmasını istemesi sonucu Ukrayna Avrupa ve Rusya arasında bir bölünmeye gitti. Yanukoviç ve ekibinin izlediği Rus yanlısı siyaset ve AB anlaşmalarına Rusya'nın müdahalesi sonucu verdiği kararlar herşeyin başlangıcı oldu.

Artan protesto gösterilerinden sonra başkent bölgesinden ayrılan Yanukoviç, Rus istihbarat güçünün Ukrayna’daki merkezi konumunda bulunan Kharkov Bölgesine kaçtı. Bu adımın ardından her şeyi kaybedeceğini anlayan Rusya, bölgede uzun süre nakış nakış işlediği militanları harekete geçirerek bir kongre fırtınası düzenledi.

Ukrayna'da başarısızlık ile sonuçlanan bu adımlar sonucu Yanukoviç iktidarı düşmüş ve Avrupa devrimi gerçekleşmiştir. Bunun sonucunda da Rusya işgal planlarını hızlandırdı. Şüphesiz işgal girişiminde en büyük etken; Ukrayna bölgesinde anarşinin hüküm sürmesiydi...

Bu fırsatı sonuna kadar kullanan Rusya, Ekim-2014 yılında donanmasını Kırım bölgesine getirdi ve bu adım Rusya ile Ukrayna arasında çatışmaların/gerilimin başlangıcı olarak kabul edildi. Anarşinin hakim olduğu Ukrayna bölgelerinde sözü geçen Rusya, gizli bir şekilde Kırım’a çıkarma yaptı. Ardından paramiliter güçlerle konumunu güçlendirmeye başladı.

Kırım bölgesini sessiz sakin bir şekilde ele geçiren Rusya, aynı planları donbass ve diğer (Onların tabiriyle ‘YeniRusya’) bölgelerinde uygulamaya çalıştı.Ancak bu durum ters tepti. Harkov ve çeşitli bölgeleri kısa dönemde ele geçirmeyi başarsalarda taleplerinin aşırıcı tutumu, ayrılıkçı milislerin Rusya'yı müdahaleye çağırması ve mevcut iktidarın sağcı yapısı çatışmaları kaçınılmaz bir hale getirdi.

Ardından büyük bir seferberlik ile devrime katılan güçlerin entegrasyonuyla da Rus milislerin işgal ettikleri bölgelere operasyonlar düzenlenmeye başlandı. Donetsk ve Luhansk hariç bütün bölgeler geri alındı. Bununla beraber, DHC kendi öz savunma birliklerini oluşturmaya başlayıp beklemeye geçtiler.

Bu bekleyişleri uzun sürmedi. Ukrayna tarafından gelen cevap terörle mücadele operasyonu oldu. Operasyon oldukça geniş çaplı bir planın başlangıcı oldu. Ve aşırıcı tutumların halk üzerindeki etkisi bazı felaketleri de yanında getirmesine sebep oldu. Bununla beraber milis sayısında artış gözlemlendi.

11 Mayıs 2014’de yoğun geçen çatışmalardan sonra DHC ve LHC Bağımsızlık Referandumu düzenlediler. Bununla beraber, artık arenaya savaş uçakları ile helikopterler çıkmaya başladı. Her iki tarafta (Rusya-Ukrayna) kayıplar verdi. Artan kayıplar ile beraber yoğun çatışmalar devam etmeyi sürdürdü ve yerini sözde Barış Antlaşmasına bıraktı.

Ara ara, yoğun çatışmalar yaşanması sonucu antlaşma kendini yeniledi ve Minsk-2 gerçekleşti. O zamandan beri de yoğun bir çatışma yaşanmadı.

 

Hazırlayan: Horizon Map editörü (@fınaluzumcu)

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE